Nowy "Radiobook": "Lata wędrówki Wilhelma Meistra" Goethego, cz. II [POSŁUCHAJ]

Data publikacji: 20.11.2023 19:00
Ostatnia aktualizacja: 20.11.2023 19:08
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Johann Wolfgang von Goethe - "Lata wędrówki Wilhelma Meistra", cz. 1.
Johann Wolfgang von Goethe - "Lata wędrówki Wilhelma Meistra", cz. 1., Autor - PR
W cyklu Polskiego Radia "Radiobook" prezentujemy II część powieści "Lata wędrówki Wilhelma Meistra". To tytuł z prozatorskiego dorobku Johanna Wolfganga von Goethego, kontynuacja "Lat nauki Wilhelma Meistra", którą to pozycję prezentujemy w cyklu "Radiobook" od stycznia 2021 roku.
  • W cyklu Polskiego Radia "Radiobook" zapraszamy na drugą część powieści "Lata wędrówki Wilhelma Meistra". To tytuł z prozatorskiego dorobku Johanna Wolfganga von Goethego.
  • "Radiobook" to projekt Agencji Muzycznej Polskiego Radia, mający na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w formie audiobooków. 
  • W co drugi poniedziałek o godz. 19.00 publikowane są nowe tytuły, czytane przez crème de la crème polskiej sceny aktorskiej.
  • Audiobooki są dostępne bezpłatnie.

Jakkolwiek Goethemu zajęło ćwierć wieku dopisanie "Lat wędrówki…" - "Lata nauki…" ukazywały się w latach 1795-1796, "Lata wędrówki…" w roku 1821 - to po polsku, w swoim pierwszym tłumaczeniu Piotra Chmielowskiego (z którego i my korzystamy) obie części ukazały się jednocześnie, w roku 1893.

Prawdziwy początek historii Wilhelma Meistra został co prawda opisany przez Goethego w roku 1777, w "Posłannictwie teatralnym Wilhelma Meistra", ale skoro rękopis został odnaleziony i po raz pierwszy wydany dopiero na początku XX wieku, trudno tekst traktować jako pierwszą część trójksięgu.

W "Latach wędrówki..." Goethe pozwala Wilhelmowi doświadczać przygód o wiele bardziej magicznych i fantastycznych niż w "Latach nauki…". Podczas wędrówki Wilhelm Meister odkrywa i rozpoznaje jako własne prawdy, które początkowo jako obce i niejasne dla siebie poznał z archiwów i pism. Friedrich von Schlegel, współczesny Goethemu niemiecki filozof, pisarz i krytyk, wyróżnił taką trójcę czasów romantyzmu: "Rewolucja Francuska, Teoria wiedzy Fichtego i Wilhelm Meister Goethego to najważniejsze tendencje tej epoki".

Interpretacji powieści w studiach Polskiego Radia dokonał w 2001 roku nieżyjący już, ceniony aktor teatralny, filmowy i telewizyjny Marek Bargiełowski.

Źródło: Radiobook/YouTube

Projekt "Radiobook"

"Radiobook" to projekt Agencji Muzycznej Polskiego Radia, mający na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w wersji audiobooków. Wśród tekstów znajdują się powieści, lektury szkolne oraz białe kruki takich autorów, jak: Henryk Sienkiewicz, Joseph Conrad, Marcel Proust czy Stanisław Ignacy Witkiewicz.

W co drugi poniedziałek publikowane są nowe tytuły, czytane przez crème de la crème polskiej sceny aktorskiej, m.in.: Janusza Gajosa, Jerzego Stuhra, Adama Ferencego, Krzysztofa Kolbergera. To wyjątkowa okazja do przypomnienia sobie najsłynniejszych utworów literackich oraz do poznania tych mniej popularnych. "Krzyżacy", "Potop", "Popioły" i "W poszukiwaniu straconego czasu" - to tylko niektóre z licznych propozycji.

Audiobooki są dostępne bezpłatnie na nowym kanale na YouTubie i Facebooku. Pojawią się też w serwisach z audiobookami (Empik Go, Storytel, Audioteka) w ramach abonamentów użytkowników.

Zobacz także:

mg

Teatr Polskiego Radia
Teatr Polskiego Radia
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.